Konferensiya joyiga borish uchun barcha ishtirokchilarga bitta to‘xtash joyi bilan bevosita yoki tranzit reyslar bilan uchish tavsiya etiladi.
Hozirgi vaqtda dunyoning 196 mamlakatidan turistlar O‘zbekistonni bitta to‘xtash joyi bilan bevosita va tranzit reyslar orqali ziyorat qilmoqdalar.
O‘zbekistonda 11 ta xalqaro aeroport mavjud. Barcha ishtirokchilarga tadbirga borish uchun Toshkent yoki Samarqand aeroportlariga uchish tavsiya etiladi.
AQSh, Fransiya, Germaniya, Italiya, Ispaniya, Buyuk Britaniya, Latviya, Vengriya, Polsha, Chexiya, Isroil, Xitoy, Tailand, Janubiy Koreya, Yaponiya, Indoneziya, Vetnam, Malayziya, Ozarbayjon, Turkiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Rossiya, Belarus, Gruziya, Misr, Saudiya Arabistoni, Kuvayt, BAA, Qatar, Oman, Eron, Pokiston va Hindistondan kelayotgan tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonga bevosita reyslar bilan kelishlari mumkin.
O‘z davlatlaridan tranzit reyslar bilan kelayotgan ishtirokchilarga Nyu-York, London, Madrid, Parij, Frankfurt, Myunxen, Rim, Milan, Varshava, Riga, Moskva, Sankt-Peterburg, Istanbul, Doha, Jidda, Dubay, Pekin, Shanxay, Sian, Chengdu, Guanchjou, Xanchjou, Inchxon (Seul), Tokio, Kualalumpur, Bangkok, Jakarta, Dehli va Mumbai kabi yirik hub aeroportlaridan foydalanish tavsiya etiladi. Ushbu aeroportlardan Toshkentga bevosita parvozlar amalga oshiriladi.
Shuningdek, Istanbul, Doha va Dubaydan Samarqandga bevosita reyslar mavjud.
O‘zbekistonga parvozlar uchun bevosita reyslarda Uzbekistan Airways xizmatlaridan foydalanish tavsiya etiladi. Tranzit reyslarda esa Star Alliance a’zosi bo‘lgan, Uzbekistan Airways bilan kod-sher va interline shartnomalariga ega, O‘zbekistonga bevosita hamkorlikda reyslar amalga oshiradigan aviakompaniyalar xizmatlaridan foydalanish tavsiya etiladi, masalan, Turkish Airlines, China Southern Airlines, Asiana Airlines, Lufthansa, Air France va boshqalar.
Samarqand aeroportiga kelgan barcha ishtirokchilarga mehmonxonaga transport uchun avtobuslar, mikroavtobuslar yoki sedanslar taqdim etiladi.
Toshkent aeroportiga kelgan barcha ishtirokchilarga Toshkent-Samarqand yo‘nalishidagi yuqori tezlikdagi «Afrosiyob» poezdida yoki ichki reysda o‘rin beriladi.
Temir yo‘l stansiyalari va aeroportlarda tashkil etilgan shtab xodimlari harakatlaringizda yordam beradi.
Toshkentdan Samarqandga yo‘nalish:
Samolyotda – 50 daqiqa (Uzbekistan Airways, Silk Avia yoki Air Samarkand)
Yuqori tezlikdagi TALGO poezdi – 2 soat.
a) UNESCOning doimiy a’zo davlatlari doimiy vakillari 2025 yil 1 iyulgacha O‘zbekistonning UNESCOdagi doimiy vakiliga murojaat qilgan taqdirda, ularga 28 oktyabr 2025 yilda Parij–Samarqand va 14 noyabr 2025 yilda Samarqand–Parij yo‘nalishida charter reyslarda (iqtisodiy klassda, 1+2 formatda) o‘rinlar beriladi, xarajatlari O‘zbekiston tomonidan qoplanadi;
UNESCO Sekretariati xodimlarining tashuvi UNESCO bilan kelishilgan sanalarda tashkil etiladi.
b) Boshqa barcha ishtirokchilar o‘z davlatlari yoki tranzit mamlakatlari orqali kelib, aviabiletlarini o‘zlari xarid qiladilar.

Для прибытия на конференцию всем участникам рекомендуется воспользоваться прямыми или транзитными рейсами с одной пересадкой.
В настоящее время туристы из 196 стран мира посещают Узбекистан на прямых и транзитных рейсах с одной пересадкой.
В Узбекистане имеется 11 международных аэропортов. Всем участникам советуем прилетать через аэропорты Ташкента или Самарканда для удобного доступа к месту проведения мероприятия.
Участники из США, Франции, Германии, Италии, Испании, Великобритании, Латвии, Венгрии, Польши, Чехии, Израиля, Китая, Таиланда, Южной Кореи, Японии, Индонезии, Вьетнама, Малайзии, Азербайджана, Турции, Кыргызстана, Казахстана, Таджикистана, Туркменистана, России, Беларуси, Грузии, Египта, Саудовской Аравии, Кувейта, ОАЭ, Катара, Омана, Ирана, Пакистана и Индии смогут добраться до Узбекистана прямыми рейсами.
Участникам, прибывающим из своих стран транзитными рейсами, рекомендуется использовать крупнейшие хаб-аэропорты, такие как Нью-Йорк, Лондон, Мадрид, Париж, Франкфурт, Мюнхен, Рим, Милан, Варшава, Рига, Москва, Санкт-Петербург, Стамбул, Доха, Джидда, Дубай, Пекин, Шанхай, Сиань, Чэнду, Гуанчжоу, Ханчжоу, Инчхон (Сеул), Токио, Куала-Лумпур, Бангкок, Джакарта, Дели и Мумбаи, откуда выполняются прямые рейсы в Ташкент.
Также выполняются прямые рейсы из Стамбула, Дохи и Дубая в Самарканд.
Для полетов в Узбекистан рекомендуется пользоваться услугами Uzbekistan Airways для прямых рейсов. Для транзитных рейсов рекомендуется использовать авиакомпании, входящие в альянс Star Alliance, которые имеют код-шеринговые и интерлайн соглашения с Uzbekistan Airways и выполняют совместные прямые рейсы в Узбекистан, такие как Turkish Airlines, China Southern Airlines, Asiana Airlines, Lufthansa, Air France и другие.
Всем участникам, прибывающим в аэропорт Самарканда, предоставляются автобусы, микроавтобусы или седаны для трансфера до отеля.
Всем участникам, прибывающим в аэропорт Ташкента, предоставляются места на высокоскоростном поезде «Афросиёб» на маршруте Ташкент–Самарканд или место на внутреннем авиарейсе.
В железнодорожных вокзалах и аэропортах работают штабные сотрудники, которые помогут вам с перемещением.
Маршрут из Ташкента в Самарканд:
На самолёте — 50 минут (Uzbekistan Airways, Silk Avia или Air Samarkand)
Высокоскоростным поездом TALGO — 2 часа.
а) Постоянным представителям государств — членов ЮНЕСКО, подавшим заявку постоянному представителю Узбекистана при ЮНЕСКО до 1 июля 2025 года, будут предоставлены места (эконом-класс) в формате 1+2 на чартерном рейсе Париж–Самарканд (28 октября 2025) и Самарканд–Париж (14 ноября 2025), расходы покрываются Узбекистаном.
Транспортировка сотрудников Секретариата ЮНЕСКО будет организована по согласованным с ЮНЕСКО датам.
б) Все остальные участники, прибывающие из своих стран или транзитных государств, приобретают авиабилеты самостоятельно.
Всем участникам мероприятия будет обеспечен ежедневный трансфер от гостиниц до места проведения конференции.