Konferensiya joyiga borish uchun barcha ishtirokchilarga bitta to‘xtash joyi bilan bevosita yoki tranzit reyslar bilan uchish tavsiya etiladi.
Hozirgi vaqtda dunyoning 196 mamlakatidan turistlar O‘zbekistonni bitta to‘xtash joyi bilan bevosita va tranzit reyslar orqali ziyorat qilmoqdalar.
O‘zbekistonda 11 ta xalqaro aeroport mavjud. Barcha ishtirokchilarga tadbirga borish uchun Toshkent yoki Samarqand aeroportlariga uchish tavsiya etiladi.
AQSh, Fransiya, Germaniya, Italiya, Ispaniya, Buyuk Britaniya, Latviya, Vengriya, Polsha, Chexiya, Isroil, Xitoy, Tailand, Janubiy Koreya, Yaponiya, Indoneziya, Vetnam, Malayziya, Ozarbayjon, Turkiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston, Turkmaniston, Rossiya, Belarus, Gruziya, Misr, Saudiya Arabistoni, Kuvayt, BAA, Qatar, Oman, Eron, Pokiston va Hindistondan kelayotgan tadbir ishtirokchilari O‘zbekistonga bevosita reyslar bilan kelishlari mumkin.
O‘z davlatlaridan tranzit reyslar bilan kelayotgan ishtirokchilarga Nyu-York, London, Madrid, Parij, Frankfurt, Myunxen, Rim, Milan, Varshava, Riga, Moskva, Sankt-Peterburg, Istanbul, Doha, Jidda, Dubay, Pekin, Shanxay, Sian, Chengdu, Guanchjou, Xanchjou, Inchxon (Seul), Tokio, Kualalumpur, Bangkok, Jakarta, Dehli va Mumbai kabi yirik hub aeroportlaridan foydalanish tavsiya etiladi. Ushbu aeroportlardan Toshkentga bevosita parvozlar amalga oshiriladi.
Shuningdek, Istanbul, Doha va Dubaydan Samarqandga bevosita reyslar mavjud.
O‘zbekistonga parvozlar uchun bevosita reyslarda Uzbekistan Airways xizmatlaridan foydalanish tavsiya etiladi. Tranzit reyslarda esa Star Alliance a’zosi bo‘lgan, Uzbekistan Airways bilan kod-sher va interline shartnomalariga ega, O‘zbekistonga bevosita hamkorlikda reyslar amalga oshiradigan aviakompaniyalar xizmatlaridan foydalanish tavsiya etiladi, masalan, Turkish Airlines, China Southern Airlines, Asiana Airlines, Lufthansa, Air France va boshqalar.
Samarqand aeroportiga kelgan barcha ishtirokchilarga mehmonxonaga transport uchun avtobuslar, mikroavtobuslar yoki sedanslar taqdim etiladi.
Toshkent aeroportiga kelgan barcha ishtirokchilarga Toshkent-Samarqand yo‘nalishidagi yuqori tezlikdagi «Afrosiyob» poezdida yoki ichki reysda o‘rin beriladi.
Temir yo‘l stansiyalari va aeroportlarda tashkil etilgan shtab xodimlari harakatlaringizda yordam beradi.
Toshkentdan Samarqandga yo‘nalish:
Samolyotda – 50 daqiqa (Uzbekistan Airways, Silk Avia yoki Air Samarkand)
Yuqori tezlikdagi TALGO poezdi – 2 soat.
a) UNESCOning doimiy a’zo davlatlari doimiy vakillari 2025 yil 1 iyulgacha O‘zbekistonning UNESCOdagi doimiy vakiliga murojaat qilgan taqdirda, ularga 28 oktyabr 2025 yilda Parij–Samarqand va 14 noyabr 2025 yilda Samarqand–Parij yo‘nalishida charter reyslarda (iqtisodiy klassda, 1+2 formatda) o‘rinlar beriladi, xarajatlari O‘zbekiston tomonidan qoplanadi;
UNESCO Sekretariati xodimlarining tashuvi UNESCO bilan kelishilgan sanalarda tashkil etiladi.
b) Boshqa barcha ishtirokchilar o‘z davlatlari yoki tranzit mamlakatlari orqali kelib, aviabiletlarini o‘zlari xarid qiladilar.

Transportation information
To reach the conference venue, all participants are recommended to take direct or transit flights with one stopover.
Currently, tourists from 196 countries of the world visit Uzbekistan on direct and transit flights with one stop over.
There are 11 international airports in Uzbekistan. All participants are advised to navigate to either Tashkent or Samarkand airports to get to the event.
Participants of the event from the USA, France, Germany, Italy, Spain, UK, Latvia, Hungary, Poland, Czech Republic, Israel, China, Thailand, South Korea, Japan, Indonesia, Vietnam, Malaysia, Azerbaijan, Turkiye, Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan, Turkmenistan, Russia, Belarus, Georgia, Egypt, Saudi Arabia, Kuwait, UAE, Qatar, Oman, Iran, Pakistan and India will be able to visit Uzbekistan by direct flights.
Participants arriving from their home countries on transit flights are recommended to use the top hub airports such as New York, London, Madrid, Paris, Frankfurt, Munich, Rome, Milan, Warsaw, Riga, Moscow, St. Petersburg, Istanbul, Doha, Jeddah, Dubai, Beijing, Shanghai, Xi'an, Chengdu, Guangzhou, Hangzhou, Incheon (Seoul), Tokyo, Kuala Lumpur, Bangkok, Jakarta, Delhi and Mumbai from which direct flights are carried out to Tashkent.
There are also direct flights from Istanbul, Doha and Dubai to Samarkand.
For flights to Uzbekistan, it is recommended to use the services of Uzbekistan Airways for direct flights. For transit flights, it is recommended to use the services of Star Alliance member airlines that have codeshare and interline agreements with Uzbekistan Airlines and operate direct joint flights to Uzbekistan, such as Turkish Air, China Southern Airlines, Asiana Airlines, Lufthansa, Air France and others.
All participants arriving at Samarkand airport are provided with buses, minivans or sedan cars for transportation to the hotel.
All participants arriving at Tashkent airport are provided with seats on the high-speed Afrosiyab train on the Tashkent-Samarkand route or a seat on a domestic flight.
Here, the headquarters staff organized at the railway stations and airports will assist you in your movement.
Destination from Tashkent to Samarkand:
On the plane – 50 minutes (Uzbekistan airways, Silk avia or Air Samarkand)
High speed train TALGO – 2 hours.
a) Permanent Delegates of Member States to UNESCO who have applied to the Permanent Delegate of Uzbekistan to UNESCO intill 1 July 2025, will be provided with seats (economy class) in the 1+2 format on a charter flight on the Paris-Samarkand (28 October, 2025) and Samarkand-Paris (14 November, 2025) route, which is covered by Uzbekistan;
Transportation of the UNESCO Secretariat will be organized on dates agreed upon with UNESCO.
b) All other participants arriving through their own and transit countries purchase their own air tickets.
image
All participants of the event will be provided with daily transportation to get from the hotels to the conference venue.